تلاش برای حذف سرطان ‌زاها از تولیدات داخل

این گزاره که «محصولات خارجی آرایشی و بهداشتی باکیفیت‌تر هستند، تصور بسیاری از ایرانیان است، اما این کلیشه ذهنی منطبق با واقعیت نیست، به‌ویژه اگر از میزان ورود کالاهای قاچاق آرایشی و بهداشتی به داخل کشور آگاهی داشته باشیم. هرچند که نمی‌توان کیفیت محصولات خارجی معتبر را درصورتی‌که از کانال‌های رسمی وارد کشور شوند، زیر سوال برد. از سوی دیگر برخی محصولات آرایشی و بهداشتی نیز باید متناسب با شرایط اقلیمی و فرهنگی کشور تولید شود. برای مثال چون ایران به نسبت کشورهای اروپایی آفتاب‌گیرتر است باید ضد‌آفتاب‌ها از SPF‌های بالاتری برخوردار باشند.

6_2

از برجام استقبال می‌کنیم
علی نقیب، رئیس هیئت‌مدیره شرکت بهداشتی دکتر عبیدی درباره الگوی مصرف ایرانیان و تمایل آنها به مصرف کالاهای خارجی در جمع خبرنگاران می‌گوید: «به نظر من این مسئله تا حدود زیادی اصلاح شده است. مردم در حال حاضر می‌دانند که بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی در بازار از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود.»

وی ادامه می‌دهد: «اگر بتوانیم از ورود کالای قاچاق جلوگیری کنیم و واردکننده محصول خارجی نیز مانند تولیدکننده داخلی مالیات، تعرفه‌ها و حق‌وحقوق قانونی را بپردازد، اطمینان داشته باشید که کالای داخلی ما می‌تواند کاملا با محصولات خارجی رقابت کند. چنانکه در گذشته هم همین‌گونه بود. اما اگر به‌صورت قاچاق وارد کشور شود، با قیمت پایین‌تر و زرق‌وبرقی که دارند ممکن است، مصرف‌کنندگان را جذب کند.»

نقیب بابیان اینکه به‌عنوان یک تولیدکننده داخلی از برجام استقبال می‌کنند، می‌گوید: «ممکن است بسیاری از شرکت‌ها توان استفاده از برجام را نداشته باشند اما شرکت‌هایی داخلی که کیفیت و توان رقابت با محصولات دارند، از برجام استقبال می‌کنند.»

وی می‌افزاید:«البته بیرون از شرکت نیز مشکلات بسیاری برای تولیدکنندگان داخلی وجود دارد. مانند نرخ‌بهره‌وری با نرخ سود وام‌ها. اگر دولت درصدد رفع این مشکلات برآید تولیدکنندگان داخلی ما می‌توانند محصولات خود را حتی به اروپا صادر کنند و در حال حاضر نیز برخی از محصولات شرکت بهداشتی دکتر عبیدی هرچند کم اما به اروپا صادر می‌شود.»

محصولات بهداشتی، متناسب با فرهنگ بومی
علی سعید مسقطی، معاون تولید شرکت بهداشتی عبیدی هم با تاکید بر اینکه محصولات آرایشی و بهداشتی باید متناسب با فرهنگ و اقلیم ایران باشد، می‌گوید: «در فرهنگ ایرانی حتماً غذا سرخ می‌شود و روغن به درجه حرارت ۷۰۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد و این میزان حرارت موجب تجزیه روغن شده و این مسئله موجب می‌شود کف ظرف‌ها لکه‌های سیاه روغن باقی بماند. این‌ها روغن‌های سمی تجزیه‌شده است. مشخص است که با محصولات اروپایی چنین چربی قابل‌شست‌وشو نیست. بنابراین با این فرهنگ باید مایع‌ظرفشویی داشته باشیم که قدرت پاک‌کنندگی بیشتری داشته باشد. این قدرت پاک گنندگی بیشتر موجب می‌شود عوارض بیشتری را هم به دنبال داشته باشد. به همین دلیل است که روی تمام مایعات ظرف‌شویی نوشته می‌شود حتماً از دستکش استفاده شود.»

مسقطی می‌افزاید:«شرکت‌ها موظف هستند این موارد پاک‌کننده سخت را استفاده کنند و همه شرکت‌های ایرانی نیز از این مواد استفاده می‌کنند. قطعاً بهتر است که فرهنگ مردم در این زمینه تغییر کند. البته در مایع ظرف‌شویی می‌توان از موادی مانند روغن نارگیل و سایر روغن‌ها و نرم‌کننده‌ها استفاده کرد که اثر سوء این مواد را کاهش دهد. از سویی استفاده از این مواد تاثیر زیادی بر قیمت تمام‌شده کالا دارد اما اگر استفاده از این مواد نیز مانند استفاده از حداقل مواد پاک‌کننده قوی، الزامی شود کمک بزرگی به سلامت جامعه خواهد بود.»

مسقطی با بیان اینکه تمامی محصولات آرایشی و بهداشتی مواد اولیه میکروارگانیزم‌ها مانند قارچ، کپک، باکتری‌ها و میکروب‌ها هستند، می‌گوید:«این موجودات برای رشد نیاز به غذا دارند و محصولات آرایشی و بهداشتی می‌توانند آنها را تغذیه کنند. اگر سازنده در ساخت این محصولات مسائل بهداشتی را رعایت نکند، می‌تواند عوارض متعددی برای مصرف‌کننده داشته باشد. بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی خارجی که از کشورهای همسایه وارد می‌شود مشخص نیست که با چه استانداردهایی تولید می‌شوند و قطعا برای پوست ایرانی‌ها مضر است»

وی می‌افزاید: «این در حالی است که شرکت‌های داخلی به‌شدت کنترل می‌شوند. از سویی باید کنترل‌های لازم بر میزان نگه‌دارنده‌ها نیز صورت بگیرد مانند پارابن‌ها، چون این ماده نگهدارنده از طریق پوست جذب می‌شوند و در غدد سرطان پستان زنان نیز پارابن دیده‌شده است. دکتر عبیدی اولین شرکت آرایشی و بهداشتی بود که حذف پارابن را از محصولات خود آغاز کرد و اولین محصولی که موردتوجه قرار گرفت نیز مایع ظرف‌شویی بود، به‌این‌علت که ممکن است در طول روز بارها با دست تماس داشته باشد.»

رد پای پارابن در سرطان‌های زنان
هاجر نیک‌خواه، مسئول فنی آزمایشگاه محصولات بهداشتی این شرکت‌ بابیان اینکه مواد آرایشی و بهداشتی می‌توانند حاوی مواد مضر و سمی باشند، می‌گوید: «ترکیباتی مانند فرم الدییدیا فلزات سنگینی مانند سرب و آرسنیک که مضرات آنها برای سلامت انسان ثابت‌شده در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد، در محصولات شرکت‌های معتبر ایرانی نزدیک به صفر است. کنترل‌هایی که در شرکت عبیدی صورت می‌گیرد موجب شده بتوانیم با اطمینان بگوییم محصولات این لابراتوار با آخرین استانداردهای اروپا، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد مطابقت دارد.»

نیک‌خواه با تاکید بر اینکه تمامی محصولات در معرض آلودگی میکروبی قرار دارند، می‌گوید:«برای جلوگیری از این آلودگی‌ها از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود و استفاده از آنها نیز امروزه اجتناب ناپذیر است. یکی از رایج‌ترین نگهدارنده‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد پارابن‌ها بوده که در مواد آرایشی و بهداشتی بسیار پرکاربرد هستند. متاسفانه پارابن‌ها از طریق پوست بدن جذب شده و به دلیل ساختار مشابهی که با هورمون زنانه استروژن دارند، می‌توانند در سرطان‌هایی که وابسته به این هورمون هستند مانند سرطان پستان موثر باشند و عوارض این نگهدارنده‌ها نیز ثابت شده است. متاسفانه هنوز مصرف این ماده نگهدارنده ممنوع نشده است با این حال از سال ۱۳۹۳ شروع به حذف پارابن‌ها از محصولات خود کرده و آنها را با نگهدارنده‌های دیگری که حداقل عارض جانبی را داشته و منشا طبیعی دارند جایگزین کرده است.»

منبع: سپیدآنلاین

۲ Comments
 1. علی اکبرزریابی پاسخ دادن

  سلام علیکم
  اززمانی که همسر این جانب
  ازمایع ظرفشویی خاکستر
  (سالهاپیش)استفاده میکند
  هیچ مشکلی ازنظرحساسیت
  پوستی ندارد(پیش ازآن
  وضعیت دست بسیارواویلا
  بود!!).دست همه شمادردنکند
  ومتشکریم.

  • admin پاسخ دادن

   با سلام و احترام
   بسیار خرسند هستیم که از محصولات ما رضایت دارید.
   امیدوار هستیم همیشه سالم و شاد باشید.

نظربدهید

*