شامپوها:

کلمه ی شامپو از زبان هندی وارد زبان انگلیسی شده است و به سال ۱۷۶۲ میلادی باز می گردد. اصل این کلمه در زبان هندی چامپو بوده است که از ریشه سانسکریت چاپایی به معنای فشار، تسکین دادن و مخلوط کردن می باشد.

شامپو یک محصول مراقبتی است که عموما یک مایع غلیظ بوده و به منظور پاک کردن موی سر به کار می رود. شامپو از طریق ریختن آن روی موی خیس، ماساژ دادن آن بر روی مو و سپس آبکشی آن مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مصرف کنندگان ممکن است در کنار شامپو از نرم کننده ها و حالت دهنده های موی سر استفاده کنند.

هدف از استفاده از شامپو بر طرف کردن چربی ها و آلودگی های ناخواسته از روی مو است به گونه ای که سبوم (چربی که از غدد سباسه ترشح می شود) در حد معینی حفظ گردد و حالت دهی موی سر از بین نرود.

شامپو ها عموما از ترکیب یک ماده فعال سطحی (سورفاکتانت)، مانند سدیم لوریل سولفات یا سدیم لورت سولفات به همراه یک ماده ی فعال سطحی جانبی , عموما بتائین، در آب تولید می شود.

شامپو ها با موارد مصرف خاص، مانند شامپو های ضد شوره، شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده، شامپو برای افرادی که به گلوتن یا گندم حساسیت دارند، شامپوهای تمام گیاهی و طبیعی، شامپو برای نوزادان و کودکان نیز تولید می شوند. همچنین شامپو ها با مصارف درمانی نیز موجود می باشند.

علت تنوع شامپوها: موی سر از نظر میزان چربی پوست سر شامل سه دسته خشک، چرب یا معمولی می باشد و از نظر فرم شامل سه دسته کلی صاف، مجعد یا فرفری می باشد. همچنین ممکن است به خاطر مواد دکلره، رنگ مو، مواد صاف یا فر کننده تغییراتی در مو صورت گرفته باشد که در اینصورت مو نیازمند محافظت های ویژه ای خواهد بود . لذا با توجه به حالت های مختلف ذکر شده برای موی سر، شامپوها با خواص متفاوتی جهت حفاظت بهتر و پاک کنندگی مطلوبتر مورد نیاز است.

 انتظاراتی که از یک شامپوی مناسب می توان داشت عبارتند از:

 • راحت پخش شدن شامپو بر روی مو
 • قدرت کف کنندگی و ایجاد کف مناسب
 • راحت شانه شدن مو پس از شستشو
 • پاک شدن ترشحات زیاد غدد سبابه و آلودگی ها از روی مو و پوست سر
 • راحتی شست و شو و آبکشی
 • نرمی و لطافت پوست و موی سر

 انواع شامپوهای شرکت بهداشتی دکتر عبیدی:

۱-شامپو دوقلوی ناتل برای موهای زبر و رنگ شده :

برای بررسی و توضیح اثرات و خواص شامپو دوقلو برای موهای زبر و رنگ شده ناتل، این محصول بی نظیر از شرکت بهداشتی دکتر عبیدی، ابتدا توضیحاتی اجمالی در مورد رنگ مو و عواض جانبی آن و همچنین یکی از مواد اصلی در ترکیات ویژه ی این شامپو ارائه خواهد شد.

-خواص و ویژگی شامپو دوقلو برای موهای زبر و رنگ شده، حاوی نرم کننده :

مقدمه

رنگ مو و عوارض آن

همه محصولات رنگ موی دائم  دارای عامل اکسیدان و مواد قلیائی از خانواده آمونیاک و یا مشتقات آن می‌باشند که با عملکرد‌های از قبل طراحی شده رنگ مو را تغییر داده و جلوه دیگری به مو می‌بخشد، مانند:

 • کوتیکول بافت مو را باز می‌کند تا رنگ مو بتواند داخل آن شود.
 • کمک می‌کند تا بافت مو رنگ را به خودش بگیرد.
 • عملیات بالا زمانی رخ می‌دهد که موی سر رنگی(طبیعی و یا مصنوعی) ابتدا به‌کمک خاصیت رنگبری آب اکسیژنه بی رنگ شده باشد.

رنگ موی حاوی ماده قلیائی با اکسیدان (معمولا آب اکسیژنه) ترکیب می‌شود، در این حالت اکسیدان قلیائی شده و به داخل بافت مو نفوذ می‌کند و وارد رنگدانه‌‌ها می‌شود. بی‌رنگ شدن بافت مو زمانی رخ می‌دهد که قلیا مولکول رنگدانه را بشکند و آن‌ را از بین ببرد، تا بدین ترتیب رنگ جدید بتواند جای رنگ قدیم را بگیرد.

این عملیات باعث میشود تا مو زبر و شکننده شده و در دراز مدت به‌طور جدی  آسیب ببیند.

گوار هیدروکسی پروپیل تریمونیوم کلراید

این ماده از واکنش بین گروه‌های هیدروکسیل در مولکول گوار با پروپیلن اکسید در مرحله اول و سپس بصورت یون آمونیوم،  تهیه می‌شود. این ماده پودر سفید مایل به زردی است که جزء پلیمرهای کاتیونی می‌باشد.

خواص و ویژگی‌ها

 • این پودر با جذب آب به‌صورت ژل در می‌آید و چون یک کاتیون است (بار +)، به‌سهولت بر روی موی سر که دارای بار منفی است می‌نشیند که همان عمل پوشش مو بصورت یک لایه نازک می‌باشد به نحوی که تار مو سنگین نشود و حالت افتاده بخود نگیرد. در این‌صورت بعد از شستشو، خشک و شکننده نمی‌باشد، بلکه نرم و قابلیت مرتب شدن بهتری هم پیدا می‌کند.
 • وظیفه گوار، محافظت از مو می‌باشد. این پلیمر احساسی دلپذیر و قابل قبولی روی مو ایجاد کرده و حساسیت پوستی و قرمزی را بهبود می‌بخشد.
 • اثرات سوء سورفکتانت‌های آنیونی را کاهش داده و خاصیت ضدتحریک پذیری دارد.
 • بازگرداندن سریعPH پوست به ظرفیت بافری خود.
 • نرم کننده پوست و کاهش خشکی و زبری آن.
 • پر کردن حفره‌ها، پارگی‌ها و یا شکستگی موی آسیب دیده در اثر مصرف رنگ مو و یا مواد آرایشی و بهداشتی نا مناسب و در نتیجه کمک به بازیابی سلامت مو.

این شامپو حاوی بهترین مواد نرم کننده با منشاء گیاهی و از نوع پلی ساکاریدها می باشد و باعث بهبود قابلیت شانه کردن مو ، کاهش الکتریسیته و اصطکاک میان تارهای مو و احساس نرمی و حجیم شدن مو می شود. د-پانتنول موجود در این شامپو رطوبت ساقه مو را حفظ می نماید.

۲-شامپو دوقلو ناتل برای موهای معمولی، حاوی نرم کننده :

تخریب ساقه مو به‌وسیله رنگ موها خیلی سریع و در زمان کوتاهی رخ می‌دهد. ولی عواملی دیگری مانند استفاده از مواد شوینده نامناسب، انتخاب شانه نا‌مناسب و طریق شانه کردن نا‌درست، استفاده از سشووار  با حرارت بالا، آلودگی هوا شامل انواع گازها و اسید‌های مخرب و کشنده و رادیکال‌های آزاد که با حمله به سلول سطوح بی‌دفاع آن نقطه (پوست و یا مو) و از بین بردن آن سلول تخریب ایجاد می‌کنند، در کاهش کیفیت و تخریب مو مؤثر می‌باشند.

 همانند شامپو دوقلو برای موهای زبر و رنگ شده ناتل، که در آن از یک پلیمر گیاهی تغییر یافته در جهت بهینه کردن جذب آن بر روی مو و ایجاد یک لایه پلیمری استفاده شده‌ است، در این نوع شامپو نیز به اندازه مناسب از این پلیمر گیاهی استفاده می‌شود تا علاوه برترمیم شکستگی‌ها و حفره‌ها  با ایجاد یک لایه نرم روی مو و ترمیم آن، موها قابلیت مرتب شدن به‌شکل دلخواه را پیدا کنند.

در این نوع شامپو به‌منظور دسترسی به یک نرمی و لطافت مطلوب، از مشتقات روغن نارگیل نیز استفاده می‌شود. قابل ذکر است که روغن نارگیل با ویتامین‌های طبیعی موجود در خود باعث تقویت پیاز مو نیز می‌شود. همچنین د-پانتنول موجود در این شامپو باعث حفظ رطوبت موی شما می‌گردد.

د-پانتنول موجود در این شامپو  رطوبت ساقه مو را حفظ کرده و همچنین با مواد نرم کننده با منشاء گیاهی، لطافت و نرمی را به ارمغان می آورد.

۳-شامپو حاوی عصاره های گیاهی ناتل:

این شامپو حاوی عصاره ی هفت گیاه (بابونه، گزنه، دم اسب ، بادرنجبویه، مریم گلی، اکلیل کوهی و شاه بلوط) بوده و دارای خواص ذیل می باشد:

 • تقویت و شادابی مو و موثر در رشد مو
 • تسریع کننده گردش خون، جلوگیری از ریزش مو و تحریک تقسیم سلولی در پوست سر
 • ضد التهابات پوستی
 • مراقبت و جلادهندگی موی سر
 • تنظیم ترشح غدد سباسه و تاخیر در چرب شدن ریشه موی سر

۴-شامپو برای موهای چرب ناتل:

از نظر عامه اگر ۲۴ ساعت بعد از استحمام، مو چرب و سنگین و از حالت خارج شود، بطوریکه با دست زدن به مو، چربی کاملاً لمس و مشاهده شود؛ به چنین مویی موی چرب می‌گویند.

برای حذف چربی زائد از دو روش استفاده می‌شود:

 • افزودن مواد فعالی که بتواند ترشح غدد چربی پوست سر را کاهش دهند.
 • افزایش مقدار مواد فعال پاک‌کننده که بتواند درصد بیشتری از چربی پوست را تمیز کند، به‌نحویکه مو پس از ۴۸ ساعت چرب بودن خود را نشان دهد.

در شامپو ناتل چرب از روش دوم استفاده شده‌است؛ به‌نحوی‌که مقدار در صد مواد فعال پاک‌کننده خیلی تفاوتی نمی‌کند؛ ولی مقدار درصد این مواد اولیه نسبت به خودشان در جهت بالا بردن قدرت پاک‌کنندگی، تغییر می‌کند، که در نتیجه آن حساسیت پوستی، خارش، و قرمزی پوست را به‌همراه ندارد.

در این نوع شامپو، به‌منظور کاهش اثر سوء مواد فعال پاک‌کننده، از ویتامین‌های A ،E و D-Panthenol و پروویتامین  Bنیز استفاده شده تا بتوانند تقویت‌کنندگی و حفظ رطوبت را برای مو ایجاد نمایند.

۵-شامپو بچه ناتل:

با توجه به حساسیت پوست کودکان، در تولید محصولات گروه کودک، از فرمول‌هایی استفاده می‌شود که کمترین حساسیت‌زائی را داشته و در عین حال خاصیت کف‌کننده‌گی و پاک‌کنندگی مناسبی داشته باشند.

 شامپو بچه ناتل، با استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 • چشم را نمی سوزاند.
 • حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کند.
 • دارای پاک کنندگی مناسب می‌باشد.
 • ازکف کنندگی فراوان برخوردار است.
 • پوست را خشک نمی‌کند.
 • خارش پوست ایجاد نمی‌نماید
 • موجب ریزش مو نمی‌شود.
 • به‌واسطه‌ی د-پانتنول موجود در آن، باعث حفظ رطوبت مو می‌شود.

 

شامپو دوقلو ناتل برای موهای زبر و رنگ شده

شامپو دوقلو ناتل دارای گوار  (یک نرم کننده و حالت دهنده گیاهی از نوع پلی ساکارید ها) می باشد.

شامپو بچه ناتل

شامپو بچه ناتل بهترین دوست بچه ها، حاوی شوینده های ملایم و بدون سوزش چشم

شامپو نرم کننده کرمی

برای انواع مو، حاوی پرو ویتامین B5 و مواد مرطوب کننده و نرم کننده

شامپو ضد شوره

شامپو ضد شوره حاوی ماده اکتوپیروکس به عنوان عامل ضد شوره و کنترل کننده شوره سر.

شامپو مولتی ویتا

حاوی ویتامین های A, E, D-Panthenol مولتی ویتا مخصوص موهای خشک،

شامپو دوقلو ناتل

شامپو های دوقلو ناتل به سه نوع محصول طبقه بندی می گردد:

شامپو ناتل

شامپو معمولی ناتل مناسب برای موهای معمولی حاوی ویتامین های A, E, D-Panthenol